Újra itt a kullancsszezon, így védekezhetünk!
Bár az enyhébb telek miatt akár egész évben találkozhatunk aktív kullancsokkal, azonban a tavaszi és nyári időszakban a legaktívabbak. Rövid összefoglalómban komplett áttekintést próbálok adni a téma kapcsán mind a humán, mind pedig a társállatok vonatkozásában.
Számos kullancsfaj fordul elő hazánkban, ezek közül a közönséges kullancs a legjelentősebb humán megbetegedések potenciális terjesztése szempontjából. Leggyakrabban erdőkben, fás-bokros területeken fordul elő, azonban városi parkokban vagy akár saját kertünkben is találkozhatunk vele. Elsősorban az aljnövényzetről vagy 1-1,5 m magasságból kapaszkodik a potenciális gazdára. A kullancscsípés megelőzésére kell hangsúlyt fektetni, így kirándulás, túrázás során feltétlenül viseljünk hosszú, zárt ruházatot, és alkalmazzunk kullancsriasztó készítményeket. Mindig tartsunk (este) önvizsgálatot, illetve fokozottan figyeljünk a gyerekek átvizsgálására. Felnőttek esetén a térdhajlat lehet kritikus hely, míg gyermekek esetén a hajas fejbőr ellenőrzésére is fektessünk kellő hangsúlyt. Ha kullancsot találunk, akkor azt szakszerűen, kullancs-eltávolító kanál, vagy csipesz segítségével szedjük ki. Ne nyomkodjuk, csavarjuk vagy kenjük be különböző szerekkel, mert ilyen esetben fertőzött nyálat, gyomortartalmat öklendezhet a seben keresztül az emberbe.
A két legjelentősebb humán megbetegedés a kullancs encephalitis és a Lyme-kór.
A vírusos agyvelő és agyhártyagyulladás ellen hatékony, három részes védőoltás sorozat áll rendelkezésre mind gyermekek, mind felnőttek részére. A normál és gyorsított oltási programról, illetve az ismétlő oltásokról kérdezzük a családorvost. A betegség gyakran kétfázisú, melynek első szakában enyhe láz, majd rövid tünetmentesség után igen magas láz, és erős fejfájás, szédülés, hányás illetve egyéb idegrendszeri tünetek jellemzőek. Fontos kiemelni, hogy a kezeletlen, nyers kecske- és tehéntej fogyasztásával is megfertőződhetünk kullancs encephalitissel, ezért fogyasztás előtt ezeket mindenképpen forraljuk fel! Sajnos az elmúlt években, évtizedekben több megbetegedésről is érkeztek híradások nyers tej fogyasztása után.
A Lyme-kór jellegzetes tünete lehet a csípés helyén megjelenő és növekvő bőrpír, mely betegség a későbbi szakaszában akár agyhártya, szívizom vagy ízületi gyulladásban is manifesztálódhat. A baktérium által okozott fertőés antibiotikum kúrával kezelhető. A magyarországi kullancsok nagyobb számban lehetnek a Lyme-kór vektorai, akár 10-20%-uk is fertőzött lehet adott régión, populáción belül.
Haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ha kullancscsípés esetén vagy annak gyanúja felmerülésekor, a fenti tünetek bármelyikét észlejük magunkon vagy gyermekünkön.
Bővebb információt találunk a kullancsokról, az általuk terjesztett betegségekről stb. az Országos Epidemiológiai Központ oldalán, a kullancs.hu weboldalon vagy a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület Facebook oldalán.
Kutyákra legveszélyesebb kullancs által terjesztett betegség a babesiosis, melynek tünetei láz, étvágytalanság, kedvetlenség, fogyás, barna – véres vizelet, vagy akár idegrendszeri tünetek.
Az egysejtű élősködő a kutya vörösvérsejtjeiben szaporodik, melyek szétesésével jelentkeznek a fenti tünetek és alakul ki súlyos, életveszélyes állapot. Itt is hangsúlyos a megelőzés, tehát alkalmazzunk kullancsriasztó készítményeket például rácseppentős oldatot, spray-t, nyakörvet, illetve séta, kirándulás után alaposan vizsgáljuk át kedvencünket. Szintén kialakulhat Lyme-kór a kutyákban is, amelynek tünete lehet étvágytalanság, láz, ízületi fájdalom, nehézkes mozgás. Tünetek észlelése esetén haladéktalanul konzultáljunk állatorvossal.
Összefoglalva tehát, fontos hangsúlyt fektetni a megelőzésre, amihez megfelelő ruházat és kullancsriasztó készítmények, illetve kullancs encephalitis esetén védőoltás áll rendelkezésre.
Fontos az önmagunk és egymás átvizsgálása, a kullancsok szakszerű eltávolítása és a csípés után az esetlegesen fellépő tünetek észlelése, valamint azok fennállása esetén a háziorvos felkeresése. Házi kedvenceink esetében szintén alkalmazzunk megfelelő riasztó szereket és alaposan vizsgáljuk át az állat bundáját és haladéktalanul távolítsuk el a kullancsokat. Ha kedvencünk viselkedése megváltozik, illetve szokatlan tüneteket észlelünk rajta, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon